Holdturnering

Holdturneringen – 2016-2017

6. hovedkreds’ holdturnering 2016-2017 spilles i ugerne 44, 47, 50, 3, 6, 9 og 11. Rokaden stiller op med 1 8-mands-hold og et 4-mands hold.

Den aktuelle stilling i de enkelte rækker kan ses på holdturneringens hjemmeside: holdskak.skak.dk.

Førsteholdet i M-rækken

Holdopstilling

1. Michael Nguyen
2. Michael Kull
3. Kaspar Dreiberg (holdleder)
4. Kristian Siegler
5. Claus Andersen
6. Ricardo Aramburu
7. Sune Ørbæk Hansen
8. Jesper Pontoppidan

Program

  • 1.runde: Tirsdag den 1. November hjemme mod SK 1968 4
  • 2.runde: Torsdag den 24. November ude mod Nordre 3
  • 3.runde: Tirsdag den 13. December hjemme mod Åbyhøj 1
  • 4.runde: Tirsdag den 17. Januar hjemme mod VRS 1
  • 5.runde: Torsdag den 9. Februar ude Silkeborg 2
  • 6.runde: Tirsdag den 28. Februar hjemme mod Syddjurs 1
  • 7.runde: Mandag den 13. Marts ude mod Århus/Skolerne 2 hos VRS

Individuelle resultater

Navn Runde Point Kampe %-vis score af
1 2 3 4 5 6 7 Spillede Alle
1 Michael Nguyen 1 ½ 1 0 1 3,5 5 70 50
2 Michael Kull 0 ½ ½ 1 ½ ½ ½ 3,5 7 50 50
3 Kaspar Dreiberg ½ 0 ½ ½ ½ ½ 2,5 6 41,7 35,7
4 Kristian Siegler 0 1 0 0 1 ½ 0 2,5 7 35,7 35,7
R Kurt Sørensen 0 ½ 0,5 2 25 7,1
5 Claus Andersen ½ ½ ½ ½ 0 ½ 2,5 6 41,7 35,7
6 Ricardo Aramburu ½ ½ 0 0 1 0 2 6 33,3 28,6
7 Sune Ørbæk Hansen ½ 1 0 0 0 0 1 2,5 7 35,7 35,7
R Henrik Petersen 0 0 1 0 0
R Erik Carsten Pedersen 1 ½ 1,5 2 75 21,4
R Villy A. Andersen ½ 0,5 1 50 7,1
8 Jesper Pontoppidan 1 0 0 0 ½ 1,5 5 30 21,4
R Leo Starup 1 1 1 100 14,3
I alt 4 5 2 4 4 24 56 42,9 42,9

Andetholdet i D-rækken

Holdopstilling

1. Villy Andersen
2. Jesper Kim Simonsen (holdleder)
3. Leo Starup
4. Steffen Krenk

Program

  • 1.runde: Mandag den 31. Oktober ude mod Hadsten
  • 2.runde: Mandag den 21. November ude mod Syddjurs 4
  • 3.runde: Tirsdag den 13. December hjemme mod Syddjurs 3
  • 4.runde: Tirsdag den 7. Februar hjemme mod Hadsten
  • 5.runde: Tirsdag den 28. Februar hjemme mod Syddjurs 4
  • 6.runde: Mandag den 13. Marts ude mod Syddjurs 3

Individuelle resultater

Navn Runde Point Kampe %-vis score af
1 2 3 4 5 6 Spillede Alle
1 Villy A. Andersen ½ 1 1 1 3,5 4 87,5 58,3
R Gunnar Bach ½ 0 0,5 2 25 8,3
R Bent Rasmussen 1 0 0 1 2 4 50 33,3
2 Jesper Kim Simonsen 1 ½ 1 1 1 ½ 5 6 83,3 83,3
3 Leo Starup 1 1 ½ 1 1 ½ 5 6 83,3 83,3
4 Steffen Krenk ½ 0 0,5 2 25 8,3
I alt 2 4 2 16,5 24 68,8 68,8

Styrkeliste

Nr. Navn Hold
1. Michael Nguyen I-1
2. Michael Kull I-2
3. Kasper Jon Dreiberg I-3
4. Kristian Siegler I-4
5. Kurt Sørensen
6. Claus Andersen I-5
7. Natalia Petersen
8. Ricardo Aramburú I-6
9. Sune Ø. Hansen I-7
10. Henrik Petersen
11. Erik Carsten Pedersen
12. Finn Hesselberg
13. Carsten R. Thomsen
14. Villy A. Andersen II-1
15. Jesper Pontoppidan I-8
16. Flemming Hesselberg
17. Gunnar Bach
18. Bent Rasmussen
19. Jesper Kim Simonsen II-2
20. Leo Starup II-3
21. Steffen Krenk II-4
22. Peter Larsen
23. Kim Heldgaard
24. Niels Christian Offersen
25. Ronald Højberg
26. Anders Pedersen Schmidt
27. Egon Welling
28. Morten Iversen
29. Gabriel Larsen
30. Mathias Wallin
31. Valdemar Grønholt Møller