Rokaden er en sammenslutning af de to gamle Randersklubber Skakklubben

0 Comments

Rokaden er resultatet af fusionen mellem de to gamle embedsmænd fra Randers, Skakklubben og Skakklubben Grenå. Siden første oktober 2019 har de to klubber været en del af Rokaden, som tilsammen er Danmarks største skakklub.

Skakklubben har haft en rig historie i mere end 60 år med mange af verdens bedste turneringer og er et af de mest anerkendte skaksportssteder i landet. Der blev også vundet Rigsmesterskab og andre fremtrædende titler.

Siden begyndelsen af denne sæson har målet været at forbedre niveauet for spillerne gennem flere træninger, seminarer, initiativer og udviklingsprogrammer under ledelse af erfarne trænere. Dette har allerede betydet meget for de nuværende medlemmer, som alle glæder sig til at opleve det nye niveau.

Rokaden dissekerer at spille en stadig central rolle i skakinvolven på nationalt plan. Klubben har allerede bidraget til større arrangementer lige fra nationale mesterskaber og internationale fritidsmøder til lokale skakinitiativet ‘Little Skakklub’.

De to klubber blev fusio-nerede for at gøre det muligt at dyrke skakens intensitet og generelt legitimitet på et mere seriøst niveau. Uden tvivl vil denne fusion bringe mange flere muligheder da spillerne nu kan udnytte et komplet sammensat omfang af ressourcer – herunder dygtige trænere, et stort antal turneringer og større sponsorskaber.

Med disse fantastiske faciliteter og kvalitetsressourcestilbud garanterer Rokaden spillere med begynderniveau til professionelle et pålideligt miljø til at udvikle deres evner yderligere.

Rokaden er en sammenslutning af de to gamle randersianske skakklubber, Skakklubben Herredsved og Skakklubben Byskov. De to klubbers medlemstal er steget hvert år, og det var en naturlig beslutning for lederne at slå de to klubber sammen. Resultatet af sammensmeltningen er blevet en stor skakbevægelse i Randers med over 110 aktive medlemmer.

Med en populær stormester i spidsen er klubben hurtigt vokset til at kunne tilbyde et bredt udvalg af skakingeniører fra forskellige regioner. Med regelmæssige turneringer, sjov træning og selvforsynende sociale arrangementer, er Rokaden et unikt sted for alle interesserede i træk- og strategispil.

Klubbens tilstedeværelse på gaden viser sig i organiseringen af børneskaksessioner, som giver lokale børn og unge mulighed for at mødes og lære lidt om skakspil sammen. Herudover har Rokaden lanceret online løsninger, der giver folk mulighed for at spille skak fra forskellige steder – uanset hvor de er.

Uanset om man har tidligere erfaring med skak eller ej, kan alle drage nytte af den gamle klubs nye ideer. Rokaden har sat ny standard for hvordan man bringer det gamle spil fremad – deres engagerende fællesskaber holder skakkulturen levende i Randers.

Denne uge markerede en ny begyndelse i skak verdenen, da Skakklubben i Randers og Byens Skakklub blev enige om at slå sig sammen. Den nye satsning er kendt som “Rokaden”, og det markerer en ny fase af ambitioner inden for skak på det jyske niveau.

Det er to af de ældste Randersklubber, der nu har forenet sig, og intentionerne med dette er meget høje. En markant stigning i aktivitet fra begge klubber giver mulighed for et meget stærkere fællesskab for skak spillere i Randers. Det er endvidere meningen, at den tidligere negative stemning mellem de to klubber vil ændres til positive energi, der sammen kan være med til at udvikle skakmiljøet i hele Danmark.

Ved at komme sammen og dele sine ressourcer, håber Rokaden at være med til at sikre fremtiden for SPORTEN. Der er planlagt en række initiativer, som skal være med til at støtte op om de nye mål og visioner, der sidder dybt i mundene på alle involverede.